FIZYKOTERAPIA

ELEKTROTERAPIA – jest dziedziną fizykoterapii, w której do celów leczniczych wykorzystuje się prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Lecznicze działanie prądu ma na celu złagodzenie bólu poprzez poprawę odżywienia i ukrwienia stymulowanych tkanek, zwiększenie wchłaniania obrzęków oraz wysięków, dzięki czemu przyspiesza procesy regeneracyjne tkanek.

 

Galwanizacja* – to zabieg elektroleczniczy polegający na przepływie przez daną część ciała prądu stałego. Działa on kojąco na nerwy czuciowe (działanie przeciwbólowe), a pobudzająco na nerwy ruchowe.
Wskazania: nerwobóle, choroby zwyrodnieniowe stawów i stawów kręgosłupa, zaburzenia krążenia obwodowego.
Przeciwwskazania: zmiany w obrębie skóry, choroba nowotworowa, ostra niewydolność wieńcowa.

 

Jonoforeza* (galwanizacja + lek) – polega na wprowadzeniu przez skórę do tkanek określonej substancji leczniczej za pomocą prądu stałego. Ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, przeciwreumatyczne.
Wskazania: zapalenie stawów i pochewek ścięgnistych, zespoły bólowe różnej etiologii, utrudniony zrost kości, blizny i przykurcze bliznowate, stany zapalne skóry i tkanek miękkich, zaburzenia w ukrwieniu tkanek, nerwobóle oraz uszkodzenia nerwów.
Przeciwwskazania: zmiany w obrębie skóry, choroba nowotworowa, ostra niewydolność wieńcowa.

 

Prądy diadynamiczne (DD) – zwane również prądami Bernarda. Dzielą się na kilka rodzajów, różniących się częstotliwością oraz natężeniem prądu zmiennego. Poprawiają ukrwienie i odżywienie tkanek, zmniejszają obrzęk, a także w zależności od zastosowanego prądu, powodują wzrost lub obniżenie napięcia mięśniowego.
Wskazania: zespoły bólowe kręgosłupa, choroby reumatyczne, nerwobóle, stany pourazowe, zaniki mięśniowe, półpasiec, obrzęki pourazowe, odmrożenia.
Przeciwwskazania: wszczepiony rozrusznik serca, ropne zmiany skórne, ostre zapalenia w okolicy stosowania zabiegu, choroby nowotworowe, krwotoki, stany gorączkowe.

 

Prądy interferencyjne (Nemeca) – są to prądy średniej częstotliwości modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością. Poprzez rytmicznie zmieniającą się częstotliwość działają na skurcze mięśni szkieletowych, pobudzają mięśnie do skurczu (usprawniają krążenie obwodowe), wywołują efekt przeciwbólowy, usprawniają procesy odżywcze tkanek i metabolizm.
Wskazania: zespoły bólowe, obrzęki, nietrzymanie moczu, zaburzenia krążenia powierzchownego i głębokiego, choroba zwyrodnieniowa stawów i stawów kręgosłupa, rwa kulszowa, ramienna, nerwobóle międzyżebrowe.
Przeciwwskazania: wszczepiony rozrusznik serca, ropne zmiany skórne, ostre zapalenia w okolicy stosowania zabiegu, choroby nowotworowe, krwawienia, krwotoki, stany gorączkowe.

 

Tens – przezskórna stymulacja nerwów prądami niskiej częstotliwości. Elektrostymulacja TENS jest sprawdzoną klinicznie, nieinwazyjną, niefarmakologiczną terapią przeciwbólową. Znajduje szerokie zastosowanie
w uśmierzaniu zarówno bólu przewlekłego jak i ostrego.
Wskazania: ból pooperacyjny, dyskopatia, bóle głowy, bóle przy schorzeniach reumatycznych, neuropatie, owrzodzenia skóry, rany, obrzęki.
Przeciwwskazania: wszczepiony rozrusznik serca, silna arytmia, epilepsja, choroba nowotworowa, ciąża, ostre zapalenie w okolicy stosowania zabiegu, ropne zmiany skórne.

 

Elektrostymulacja* – jest to zabieg wykorzystujący prąd stały impulsowy oraz prąd średniej częstotliwości. Celem zabiegu jest pobudzenie mięśni do skurczu. Wykonuje się elektrostymulację mięśni porażonych (z uszkodzonymi nerwami doprowadzającymi impulsy) oraz zdrowych w celu wzmocnienia ich lub poprawy krążenia obwodowego.
Wskazania: niedowłady, zaniki, osłabienie mięśni, stany po porażeniach mięśni lub po zdjęciu opatrunku, choroby układu nerwowo-mięśniowego.
Przeciwwskazania: ropne stany zapalne skóry, epilepsja, ciąża, wszczepiony rozrusznik serca, miażdżyca zarostowa tętnic, choroba nowotworowa, zakrzepica żył.

 

Prądy Kotza – są to prądy średniej częstotliwości stosowane do elektrostymulacji mięśni osłabionych (prawidłowo unerwionych) w celu zwiększenia ich masy i siły, a także jako trening rozgrzewający głęboko położonych mięśni. Poprawiają metabolizm i obniżają napięcie mięśniowe, działając przeciwbólowo w obszarze stymulacji.
Wskazania: długotrwałe unieruchomienie mięśni, stany po złamaniach, płaskostopie, osłabienie mięśni.
Przeciwwskazania: ropne zmiany skórne, wszczepiony rozrusznik serca, choroba nowotworowa, ciąża, porażenia spastyczne, ostre stany zapalne w okolicy stosowania zabiegu.

 

Prądy Treberta– jest to prąd ultrabodźcowy o silnym działaniu przeciwbólowym. Wywołuje silne drżenie mięśniowe, efektem którego jest rozluźnienie mięśni. Zabieg ten jest też nazywany masażem prądem bodźcowym. Poprzez działanie prądów Traberta na układ nerwowy uzyskuje się na drodze odruchu poprawę ukrwienia
i odżywienia tkanek również w przypadkach zaburzeń krążenia obwodowego. Zabieg stosowany w leczeniu: nerwobólów, zespołów niedokrwiennych kończyn, wspomaganie w leczeniu trudno gojących się ran.

 

Galwanoborowina*– jest to zabieg, w którym wykorzystuje się borowinę w połączeniu z prądem stałym galwanicznym, który powoduje lepsze dotlenienie i odżywienie komórek, przyspieszenie działania przeciwzapalnego. Przegrzewanie borowiną zwiększa przemianę materii oraz przekrwienie głęboko położonych mięśni, stawów i tkanek wokół nich leżących, zmniejsza ból, rozluźnia napięcia oraz zwiększa elastyczność mięśni
i ruchomość stawów. Zawarte w borowinie składniki organiczne działają przeciwzapalnie, ściągająco, drażniąco, bakteriobójczo i przeciwwirusowo. Powoduje to w szybkim czasie ustąpienie lub znaczne zmniejszenie bólu, zwiększenie ruchomości kręgosłupa i normalizację napięcia mięśni przykręgosłupowych, rozszerzenie naczyń krwionośnych, w wyniku bezpośredniego, pobudzającego oddziaływania prądem na naczynia ( pod katodą wzrasta pobudliwość mięśni i nerwów, a pod anodą maleje – działanie przeciwbólowe )
Wskazania: zwyrodnienia kręgosłupa i stawów, dyskopatia choroby pourazowe narządów ruchu, przykurcze stawów, choroby reumatyczne mięśni, przewlekłe zapalenia nerwów, splotów i korzeni nerwowych, utrudniony zrost po złamaniach kości,
Przeciwwskazania: wszystkie ostre i podostre stany zapalne, niewydolność krążeniowa i oddechowa, nadciśnienie
i niedokrwistość, choroby naczyń krwionośnych, zwłaszcza miażdżyca i zakrzepowe zapalenie żył, cukrzyca, podwyższona temperatura ciała bez względu na przyczynę, skłonność do krwawień i wybroczyn, zaburzenia troficzne i zapalne skóry, zaburzenia czucia, ropne stany zapalne skóry i tkanek miękkich.

 

TERAPULS* – działanie terapeutyczne impulsowego pola polega na dostarczeniu do organizmu energii o bardzo dużej częstotliwości, przy bardzo krótkim czasie oddziaływania i długiej przerwie następującej po każdym impulsie. Terapuls znakomicie sprawdza się przy leczeniu nerwobóli i zaburzeń krążenia obwodowego
w przewlekłych zapaleniach nerwów, zatok obocznych nosa, ucha, krtani, w urazach takich jak złamania
i skręcenia, daje efekt przeciwzapalny, przeciwbólowy i co najważniejsze- przeciwobrzękowy.

 

MAGNETRONIC* – jest zabiegiem fizykalnym, polegającym na zastosowaniu wolnozmiennego pola magnetycznego, które wpływa korzystnie na przemianę materii i zwiększenie przemiany energii. Zabieg działa przeciwbólowo, uspokajająco, przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo. Poprawia procesy oddychania tkankowego, przyspiesza gojenie się ran i złamań. Zabiegi mogą być wykonywane przez gips, bandaż i odzież. Wskazaniami do zabiegu są: utrudnione gojenie ran, choroba zwyrodnieniowa stawów, zaburzenia krążenia obwodowego, stany zapalne nerwów.

 

LASEROTERAPIA* – leczenie niskoenergetycznym laserem biostymulacyjnym jest nowoczesną metodą fizykalną polegającą na dostarczeniu do wybranego miejsca organizmu ludzkiego energii w postaci światła. Działa bezpośrednio na procesy tkankowe bez ich uszkodzenia. Do biostymulacji używa się promieniowania laserowego
z zakresu podczerwieni i czerwieni, ponieważ ono przenika najgłębiej do tkanek. Terapia laserem posiada działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, resorpcyjne oraz przyspieszające procesy gojenia się ran. Daje poprawę
w schorzeniach zwyrodnieniowych stawów, dysfunkcji narządu ruchu, zapaleniu okołostawowym oraz trudno gojących się ranach.

 

BIOPTRON – terapia światłem może w sposób naturalny wzmacniać regeneracyjne i utrzymujące równowagę zdolności organizmu, przez co pomaga organizmowi wyzwalać jego własny potencjał leczniczy, wspomaga proces biostymulacji, w pozytywny sposób stymuluje różnorodne procesy biologiczne w organizmie, a tym samym wzmaga funkcje organizmu. Stosowana w leczeniu wszelkich bóli, problemów skórnych, schorzeń reumatologicznych, alergii, trudno gojących się ran.

 

SOLLUX– zabieg fotoleczniczy, w którym wykorzystuje się promieniowanie podczerwone, które wysyłane jest przez jeden z filtrów – czerwony lub niebieski. Filtr czerwony znajduje zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych tkanek miękkich, przyspieszeniu resorpcji wysięków, leczeniu uszkodzeń skóry i źle gojących się ran, mięśniobólach, zmniejszeniu napięcia mięśni (zwłaszcza przed masażem lub ćwiczeniami kinezyterapeutycznymi). Filtr niebieski stosuje się przeciwbólowo, w stanach pourazowych, nerwobólach.

 

ULTRADŹWIĘKI* – podczas zabiegu wykorzystuje się drgania mechaniczne o częstotliwości 800-24000 kHz. Podstawowym efektem działania ultradźwięków na tkanki jest działanie mechaniczne zwane „mikromasażem”, spowodowane wahaniem ciśnień w przebiegu fali dźwiękowej. Bardzo ważną składową ich działania jest również wpływ na biochemię tkanek, prowadzący do ich lepszego utleniania. Efektem jest działanie przeciwbólowe, zmniejszające napięcie mięśniowe, hamujące procesy zapalne, rozszerzające naczynia krwionośne.

 

INHALACJE* – są metodą zapobiegania i wspomagania leczenia wielu schorzeń dróg oddechowych, która polega na wdychaniu rozcieńczonej solanki (olejku lub leku) rozpylonej w postaci aerozolu. Wdychanie aerozolu powoduje nawilżenie dróg oddechowych, rozrzedzenie śluzu i umożliwia łatwiejsze odksztuszanie oraz normalizuje czynności wydzielnicze błony śluzowej. Wzmaga też siły odpornościowe błony śluzowej. Stosowanie inhalacji jest wskazane w przypadku chorób górnych i dolnych dróg oddechowych.

 

*wymagana konsultacja lekarska

 

Zarezerwuj telefonicznie

+48 94 353 2500

Zarezerwuj przez mail

infobaza@arka-mega.pl

Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na używanie plików cookies oraz Politykę Prywatności Więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close